Σύνδεση Εγγραφή Βοήθεια

Κοινότητα Μηχανικών: Απαλλαγή απο ΦΠΑ και απο ΦΕΜ - Κοινότητα Μηχανικών

Jump to content

Σελίδα 1 απο 1

Απαλλαγή απο ΦΠΑ και απο ΦΕΜ

#1 User is offline   Left Icon

  • *
  • Pip
  • Ομάδα: Μέλος
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Μέλος από: 13-Ιούλιος 11
  • Ειδικότητα:Αγρονόμος Τοπογράφος ΕΜΠ

Δημοσιεύθηκε 13 Ιούλιος 2011 - 06:25 μμ

Γεια σας συνάδελφοι,
Ειμαι ιδιοκτήτης και μηχανικός 2 ανεξάρτητων οικοδομών, το ΤΕΕ μου εχει δώσει απαλλαγή και για τις 2 οικοδομές. Στη ΔΟΥ μου όμως μου δώσανε απαλλαγή για την μια μόνο οικοδομή και για την άλλη οικοδομή πλήρωσα κανονικά το ΦΕΜ, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζεται να κόψω αποδειξή παροχής υπηρεσιών στον εαυτό μου. Και αν ναι, ολόκληρο το ποσό της αμοιβής ή τα έξοδα μηχανικού?
Ευχαριστώ
0

#2 Επισκέπτης_ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΡΙΘΙΑΣ_*

  • Ομάδα: Επισκέπτης

Δημοσιεύθηκε 03 Αύγουστος 2011 - 01:40 μμ

View PostLeft, στις 13 Ιούλιος 2011 - 06:25 μμ, είπε:

Γεια σας συνάδελφοι,
Ειμαι ιδιοκτήτης και μηχανικός 2 ανεξάρτητων οικοδομών, το ΤΕΕ μου εχει δώσει απαλλαγή και για τις 2 οικοδομές. Στη ΔΟΥ μου όμως μου δώσανε απαλλαγή για την μια μόνο οικοδομή και για την άλλη οικοδομή πλήρωσα κανονικά το ΦΕΜ, θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρειάζεται να κόψω αποδειξή παροχής υπηρεσιών στον εαυτό μου. Και αν ναι, ολόκληρο το ποσό της αμοιβής ή τα έξοδα μηχανικού?
Ευχαριστώ


Συνάδελφε τώρα είδα το ερώτημά σου και ίσως να έχεις πάρει την απάντηση.
Και εγώ έχω φτιάξει δικιά μου οικοδομή και το αντιμετώπισα, ωσς εξής :
1. Στην οικοδομή που έχεις πάρει απάλλαγή του Φ.Ε.Μ. δεν χρειάζεται να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών.
2. Στην οικοδομή που δεν έχεις πάρει απαλλαγή του Φ.Ε.Μ. υποχρεουσε να κόψεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών.
3. Απαλλαγή πέρνεις μόνο στην πρώτη οικοδομή όχι στις υπόλοιπες.
0

#3 User is offline   irini Icon

  • *
  • Pip
  • Ομάδα: Μέλος
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Μέλος από: 22-Ιανουάριος 12
  • Ειδικότητα:Πολιτικός Μηχανικός

Δημοσιεύθηκε 22 Ιανουάριος 2012 - 03:06 μμ

Στη δικη μου περιπτωση, οσους εχω ρωτησει, τοσες διαφορετικες απαντησεις εχω παρει.
Εχω ενα αγροτεμαχιο εξ αδιεραιτου με ενα συγγενη μου. Εχω παρει απαλλακτικο απο το ΤΕΕ για το 50% της αμοιβης που μου αναλογει.
Λογικα δεν πληρωνω ΦΠΑ απο μερους μου, ετσι? Αρα αμοιβη μηχανικου στην Τραπεζα πληρωνω μονο το 50% του ξαδερφου μου + το ΦΠΑ που αναλογει στο ποσο αυτο.
ΤΣΜΕΔΕ & ΦΕΜ (4% τοπογραφικου), πληρωνω επι της συνολικης καθαρης αμοιβης?
0

Σελίδα 1 απο 1


1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα
0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες